تعریف پهنای باند و مزایای پهنای باند اختصاصی

پهنای باند به چه معنایی میباشد و تفاوت آن با پهنای باند اختصاصی چیست؟

پهنای باند در دنیای گسترده ی شبکه و کامپیوتر واژه ی آشنایی است، تقریبا تمام افرادی که با دهکده ی جهانی اینترنت ارتباط دارند، پهنای باند و سرعت  speed را یکی میدانند به این معنا که هر چقدر bandwidth وسیع تر باشد، سرعت نیز بیشتر میشود. اگرچه این دو باهم ارتباط مستقیم و وابسته دارند اما  بهر حال باید با مفهوم پهنای باند به صورت مجزا آشنا بود.

bandwidth به میزان انتقال اطلاعاتی که در ثانیه با اتصال به شبکه ارسال و یا دریافت میشود گفته میشود. معمولاً پهنای باند با هر بیت بر ثانیه تعریف می‌شود، برای نمونه ۱۰ مگابیت بر ثانیه (Mbps 10 ) به معنای انتقال ۱۰ میلیون داده در هر ثانیه است.هر چقدر پهنای باند دریافتی بیشتر ، میزان انتقال دیتا  هم بیشتر میشود. در سرویسهای اینترنتی پهنای باند به دو صورت اختصاصی و اشتراکی تقسیم و به مشترکین ارائه میشود.

پهنای-باند-چیستتفاوت پهنای باند اختصاصی یا ددیکیتد (Dedicated) با سرویس اشتراکی یا share:

در سرویس پهنای باند اختصاصی در انحصار یک مشترک قرار دارد یا در اصطلاح share نمی باشد. در این نوع از سرویس سرعت در تمام زمانها تضمین شده و بدون نوسان و افت سرعت می باشد و دانلود و آپلود متقارن میباشد. در این سرویس امکان مانیتورینگ و بررسی لحظه ای فراهم میباشد. هم چنین در سرویسهای اختصاصی امکان ارائه هر تعداد آی پی از طرف پروایدر به مشترک وجود دارد.

این سرویس به شما امکان میدهد تا با ایجاد یک شبکه مجازی اختصاصی برروی بستر اینترنت ارتباط میان بخش‌های مختلف سازمان حتی در واحدهای جدا از یکدیگر را فراهم نمایید. پهنای باند اختصاصی در جهت غلبه بر محدودیت های اینترنت های اشتراکی با ضریب ۸/۱ به وجود آمده اند.

از مزایای سرویسهای اختصاصی وجود توافق نامه ی(Service Level Agreement)  sla است بدین معنا که  در یک توافق‌نامه سطح و کیفیت خدمات ارائه شده و هم چنین سرعت برطرف نمودن اشکالات موجود در سیستم از طرف تیم ارائه دهنده خدمات، لحاظ شده و سرویس‌دهنده موظف به رعایت مفاد قرار داد میگردد.

مشترکین سرویس های اختصاصی معمولا از افراد ذیل میباشند:

۱-مشترکانی که خارج از محیط کاری خود هستند و به اصطلاح دور کار میباشند و نیازمند تبادل اطلاعات سریعتر، بدون افت ، یکنواخت و بدون قطعی هستند.

۲-مشترکانی که نیاز به چک کردن منزل و محل کار خود از طریق دوربین از بیرون محل مورد نظر دارند.

۳-طرفداران بازیهای آنلاین که نوسان پینگ برایشان مهم است.

در سرویس های اشتراکی یا share مشترک به صورت همزمان با چند کاربر دیگر در حال استفاده از bandwidth هستند و به همین دلیل در ساعاتی از شبانه روز امکان افت سرعت و یا اختلال لحظه ای می باشد. این سرویس با ضریب ۱ به ۸ به مشترک تحویل داده میشود. این سرویس ها از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر هستند و برای مشاغل کوچک، منازل و کاربرانی که نیازی به استفاده مداوم از اینترنت و انتقال اطلاعات با حجم بالا را ندارند مناسب می باشد. البته گاهی تعداد دستگاههای متصل به اینترنت در یک مجموعه هم ممکن است در کاهش سرعت تاثیر گذار باشد.

در راستای همین سیاست شرکت خورشید نت با توجه به نیاز های مشترکین بر آن است که سرویس های اختصاصی و اشتراکی را با بهترین کیفیت و ناسب ترین قیمت و خدمات ارائه دهد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های ۰۲۶۳۵۶۹ و ۰۲۱۷۴۴۹۶ تماس حاصل فرموده و یا اطلاعات خود را از طریق صفحه تماس با ما ارسال فرمایید تا در اسرع وقت توسط کارشناسان ما با شما تماس حاصل شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست